Codzienne użytkowanie wielu urządzeń wymaga od nas przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to szczególnie sprzętów podłączonych do instalacji gazowych lub elektrycznych. W naszych budynkach mieszkańcy przeważnie posiadają różnego rodzaju kuchenki gazowe oraz w znikomej ilości piece gazowe (dla potrzeb ogrzewania i ciepłej wody). W trakcie wieloletniego użytkowania kuchenki gazowe, pomimo prawidłowego używania oraz odpowiedniej konserwacji, ulegają wyeksploatowaniu i nie nadają się do dalszego funkcjonowania. Przychodzi wówczas moment, kiedy musimy dokonać wymiany kuchenki. Gdy już podejmiemy decyzję o wymianie urządzenia gazowego (kuchenka), zwróćmy uwagę oprócz walorów estetycznych na wyposażenie techniczne (zabezpieczenia przeciwwypływowe gazu, iskrowniki w pokrętle itp.). Obecnie większość kuchenek dostępnych na rynku posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Jest to zabezpieczenie przed ulatnianiem się gazu z urządzenia. Dopływ gazu zostaje odcięty w momencie, gdy zgaśnie płomień (np. gdy coś wykipi albo jest przeciąg), a pokrętło od palnika wciąż jest odkręcone.
Kuchenki gazowe z zabezpieczeniem na pewno wpłyną na podwyższenie naszego bezpieczeństwa. Nad ich zainstalowaniem szczególnie powinny zastanowić się rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze.
Montaż wszystkich urządzeń gazowych i osprzętu z tym związanego, jak np. podejść gazowych, węży elastycznych, zaworów odcinających, różnego rodzaju przewodów i kształtek gazowych, powinien być wykonany wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia do wykonywania takich czynności. Przepisy budowlane wyraźnie określają uprawnienia energetyczne, które są niezbędne do montażu instalacji gazowej.
Osoba z uprawnieniami posiada odpowiednią wiedzę i odpowiedzialność. Po zakończeniu prac przyłączeniowych „fachowiec” powinien dokonać sprawdzenia szczelności wszystkich połączeń, a następnie przeprowadzić regulację palników i wymianę dysz kuchenki, dostosowując ją do gazu stosowanego w naszym. Na zakończenie instalator powinien dokonać odpowiedniego wpisu na karcie gwarancyjnej z podaniem numeru swoich uprawnień.
Podczas wymiany kuchenki należy pamiętać o kilku kwestiach:
- zawór odcinający dopływ gazu do kuchenki należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, w odległości nie większej niż metr od kuchenki;
- stosowanie elastycznego metalowego przewodu wyposażonego w zawór-szybkozłącze, nie zwalnia lokatora z zastosowania zaworu odcinającego dopływ gazu do urządzenia;
- wymieniając urządzenia gazowe należy pamiętać również o wymianie dysz w urządzeniach na typ Lw,
- wszelkie prace na instalacji gazowej należy zlecać osobom posiadającym stosowne do tego uprawnienia.
W przypadku większych zmian związanych z instalacją gazową należy wystąpić do Spółdzielni w celu wyrażenia zgody na ich wykonanie. W odpowiedzi uzyskamy wszystkie podstawowe wymogi związane z przeprowadzeniem prac modernizacyjnych określonych przez Prawo Budowlane.
Raz do roku pracownicy Spółdzielni dokonują kontroli instalacji gazowych. Lokator ma obowiązek udostępnić mieszkanie, by taka kontrola mogła zostać przeprowadzona. Osoby z uprawnieniami sprawdzają szczelność całej instalacji wraz z urządzeniami.